Bielenie

Je najjednoduchšou a najefektívnejšou metódou ako získať krásny biely úsmev. Farba zubov je u každého individuálna, je vrodená rovnako ako farba vlasov, kože, očí. Postupne u každého dochádza k zmene farby aj u zdravých zubov. Je to čisto fyziologický proces súvisiaci s naším životným štýlom ( nápoje, potraviny, fajčenie, nedostatočná hygiena, úrazy zubov a ich následne ošetrenia,..) a procesom starnutia. Postupne sa stráca lesk a priesvitnosť, zuby tmavnú.

Bielenie zubov je bezpečná procedúra, ktorej podstatou je odfarbiť všetky pigmenty, ktoré sa z rôznych dôvodov na zuboch usadzujú. Dokáže zmeniť farbu zubov až o 14 odtieňov. Bieliace látky sú soli peroxidu. Forma, ktorou sa aplikujú, rovnako spôsob, ktorým sa dosiahne zmena farby zubov, sa líši.

Vnútorné bielenie, kde sa bieliaca látka vkladá priamo do zuba, aj opakovane, až kým sa nedosiahne požadované vybielenie. Väčšinou sa jedná o zuby, ktoré sfarbil zubný kaz alebo nevhodné stomatologické ošetrenie.

Ďalšou formou bielenia je domáce bielenie. Pomocou laboratórne zhotoveného individuálneho nosiča si pacient vkladá bieliaci gél priamo na zubné korunky a nechá pôsobiť.

Treťou možnosť je ambulantné bielenie, ktoré sa vykonáva priamo na zubnom kresle. Výhodou tohto typu bielenia je, že očakávaný výsledok je hneď. Výsledok bielenia je individuálny a stálosť farebného odtieňa trvá rôzne dlho. Vo väčšine je to 2-3 roky, pri zmene stravovacích a životných návykov vydrží dlhšie.

Mechanizmus účinku

  • Malá molekulárna hmotnosť peroxidu vodíka umožňuje ľahko preniknúť do povrchu skloviny. Peroxid vodíka v sklovine degraduje dlhé reťazce molekúl, ktoré vytvárajú škvrny. Rozložením molekúl sa škvrny vplyvom oxidácie stanú farebne neutrálne.

Čo by ste mali vedieť

  • Ak máte kvalitnú a dobre mineralizovateľnú sklovinu, zdravé ďasno a parodont, bielene zuby nepoškodí. Počítajte s možnosťou dočasnej zvýšenej citlivosti zubných krčkov /hypersenzitivita/.