Exktrakcie

Všeobecné informácie o extrakcii

Pod extrakciou zubu sa rozumie žiadané odstránenie zubu z jeho zubného lôžka mechanickým pôsobením. V zubnom lekárstve slúžia na uvoľnenie a vybratie zubu väčšinou kliešte a páka. Stupeň ťažkosti extrakcie je určovaný polohou, konzistenciou zubu, formou jeho koreňa, stavbou kosti a okolitými susediacimi štruktúrami.

Väčšina ľudí sa na ich prvé straty zubov už nepamätá. Mliečne zuby sa uvoľňujú takmer samé od seba, nejako sa vykývajú a s potešením sa ukazujú rodičom. Na rozdiel od toho má človek pred odstránením zubov múdrosti enormný rešpekt. Koluje množstvo príbehov, ktoré vždy končia napuchnutým lícom a trojdennou práceneschopnosťou. S čím len tieto rozličné formy odstraňovania zubov súvisia? A ako sa dá odhadnúť stupeň vážnosti odstránenia zubu?

Príčiny

Prirodzená strata mliečneho zubu je spojená s neskorším následným prerezaním sa druhého a trvalého zubu. Ten od spodu uvoľňuje menší mliečny zub kúsok po kúsku, takže koreň sa v optimálnom prípade celkom stratí a resorbuje.

Tým sa dá aj ľahko vysvetliť, že vykývanie prvého zubu je možné a naozaj takmer bezbolestné. Zub už nie je zakotvený hlboko v kosti. Mliečny zub nakoniec ešte drží sliznica. Ak strata zubu nenastane, ako je to zvyčajne bežné, tak pomôže zubný lekár. Toto môže byť potrebné pre rýchlejšie prerezávanie zubu, pri plytko narastajúcich trvalých zuboch alebo pri mliečnych zuboch s karies resp. so zápalom.

Trvalé zuby sa naproti tomu nedajú odstrániť tak ľahko. Kosť sa stala pevnejšou, veľmi kompaktnú vonkajšiu vrstvu má hlavne spodná čelusť. Zubné korene sú dlhšie a zadné stoličky sú v kosti fixované svojim väčším počtom koreňov na širokej ploche.

Odstránenie zubu môže mať rôzne dôvody: karies pokročil príliš ďaleko, parodontopatia podmienila príliš silné uvoľnenie alebo sčasti spôsobila vyrastenie zubu z okolitého tkaniva, zápal zubného nervu infiltroval kosť a nehojí sa, z hrotu koreňa sa vytvorila veľká kostná cysty, zub sa nešťastne zlomil atď.

Pri zuboch múdrosti podmieňuje často komplikované odstránenie sčasti zahnutý koreň a poloha. Často je nutná osteotómia. Pod osteotómiou rozumieme operatívne oddelenie od kosti alebo vyrezanie kúsku kosti. Toto je napríklad potrebné na odstránenie zubu alebo zubného zvyšku ležiaceho v kosti, ako sú napr. korene.

Spúšťačmi môžu byť nedostatok miesta, poškodenia zubov nachádzajúcich sa tam pred tým, zápaly, tvorenie cýst alebo vačkov. Ak sa zub múdrosti javí ako nanajvýš pravdepodobné rušivé pole už v mladom veku, odporúča sa, aby sa odstránil do 25. roku života. Zákrok sa potom často robí menej komplikovane. Extrakciu trvalých zubov často predpisujú aj čelustný ortopédi, aby sa umožnilo optimálne „ozubenie“ chrupu. Kvôli nedostatku miesta alebo prípadne kvôli harmonizácii sa často trhajú prvé malé bočné zuby.

Je dôležité spomenúť aj liečbu ožarovaním pri existujúcich rakovinových ochoreniach alebo operácie s najvyšším stupňom rizika, ktorým by mali vždy predchádzať zubné sanácie vrátane nutných extrakcií. Baktérie v ústnej dutine predstavujú neodhadnuteľný rizikový faktor. K tomu sa pridáva, že odstránenie zubu po úspešnej terapii ožarovaním môže vyvolať odumretie tkaniva obklopujúceho zub. Z toho nasledujúce vývoje sú značné.

Symptómy

Neodkladný zákrok sa dá vytušiť už zo silného uvoľnenia zubu, pichľavými alebo pri zahryznutí tlakovými bolesťami. Ak ide o ortodončné nariadenie resp. o odstránenie ešte neprerezaného zuba, je dobre možné časové naplánovanie očakávanej straty zubu.

Diagnóza

Zubný lekár stanoví predbežnú diagnózu pohmatom pomocou prstov a sônd. Na definitívne potvrdenie sa často ešte vyhotovuje röntgenová snímka postihnutého zuba.

Terapia, operatívny postup

Pred zákrokom musí u istých rizikových pacientov nasledovať medikamentózne pokrytie antibiotikami, a prípadne musí byť vypátraný resp. zastavený sklon ku krvácaniu.

Na odstránenie bolesti sa zub výdatne „omámi“. Len pri prvých detských zuboch, ktoré kvôli ich anatomickým štruktúram nie sú tak celkom bolestivé, sa v niektorých prípadoch možno zriecť injekčnej striekačky.

Zubný lekár zub uvoľní špeciálnymi inštrumentami pred tým, ako ho pomocou klieští alebo páky z kosti odstráni. Dobré vyčistenie kosti, prípadne tampónik vsadený do kosti a zašitie rany zákrok ukončujú.

Stehy sa po stanovenom zahojení, väčšinou o sedem dní neskôr, odstránia.

Komplikácie

U starších pacientov alebo pri replantovaných zuboch je možné, že sa objaví takzvaná ankylóza zubu. To znamená, že zub už nie je svojím zubným fixačným aparátom spojený s kosťou, ale má priame, kostné spojenie. Kvôli tomu sa zub už nedá jednoducho vytiahnuť. Musí sa nákladne vyvŕtať.

Krvácania, ktoré sa ťažko zastavujú, si môžu vyžadovať nákladné opatrenia. Tampóniky vsadené do rany, husté stehy a tlak vyvolaný tampónikom spôsobia nakoniec zastavenie krvácania. Ak sa rana nehojí tak, ako sa dúfalo, a znovu sa infikuje, tak liečebný proces podporuje čistenie a medikamentózna vložka.

Pri extrakcii zubov múdrosti sa môže prihodiť, že sa poraní nervus mandibularis alebo nervus lingularis. Aby sa zabránilo takémuto nervovému poškodeniu s mnohými následkami, je v prípade pochybností nutné vyhľadať čeľustného chirurga, ktorý bude okrem iného postupovať na základe röntgenovej snímky, aby sa zabránilo podobnej komplikácii!

Profylaxia

Strate zubov je ťažké predchádzať. Zubné lekárstvo už v súčasnosti robí všetko pre to, aby sa zabránilo extrakcii. Skúsenosti predchádzajúcich dôb ukázali, že aj jednotlivé zuby stále sú neoceniteľnou kotvou pre zubnú protézu. Samozrejme existujú možnosti na uspokojivé ošetrenie bezzubých pacientov, avšak nič nemôže vyvážiť vlastné neporušené zuby.

Kvôli tomu sa môžu jednotlivé, dobre premyslené a výrazné profylaktické opatrenia včas postarať o to, že odstránenie zubu je podľa možnosti posunuté na neskôr, resp. je odvrátené.

Prognóza

Nikto si predsa nechce nechať trhať zuby. Preto je rešpekt, ktorý tomuto zákroku predchádza dobre pochopiteľný. Extrakcia sama sa však pri odbornom prevedení javí väčšinou ako málo komplikovaná. Zubný lekár podá v špecifickom prípade ešte vysvetlenie a prípadne bolesť tíšiace lieky na cestu. Ak sa človek zriekne alkoholu, nikotínu, kofeínu a teínu na čo najdlhšie, avšak prinajmenšom na jeden deň, nastane dobré hojenie rany. Opuch zmierňuje chladenie obtočeným chladným predmetom, takže strata zubu často nie je navonok vôbec nápadná.